P1090938    W niecodziennej atmosferze, pośród żywej przyrody i pięknej pogody w dniu 10.09.2017 r. odbyły się Dożynki Gminno –Powiatowe w Lubszy .

Uroczystość Dożynek zainaugurował przemarsz korowodu dożynkowego prowadzonego przez kapelę Pana Jana Sowy spod Urzędu Gminy na plac przy basenie, gdzie po powitaniu delegacji sołectw z koronami dożynkowymi z miejscowości: Lubsza, Śmiechowice., Dobrzyń, Nowe Kolnie, Mąkoszyce, Błota, Raciszów, Tarnowiec, Czepielowice, Piastowice, gminy Grodków, gminy Lewin Brzeski, gminy Olszanka, gminy Skarbimierz, starostów tegorocznych dożynek Pana Klemensa Jakubowskiego z Lubszy oraz Panią Kazimierę Kulas z Pisarzowic, przedstawicieli urzędów, wojewódzkich, powiatowych, gminnych i mieszkańców Lubszy oraz pozostałych gości odbyła się Msza święta polowa. Mszę Świętą koncelebrowaną odprawił ks. prałat Bolesław Robaczek, ks. dziekan Adam Czternastek, ks. proboszcz parafii Lubsza Józef Meler z udziałem ks. Antoniego Akińczy, ks. Tomasza Luboińskiego i ks. Romana Siewiera. Podczas Mszy świętej Starostowie dożynek złożyli dary tegorocznych plonów na ręce ks. prałata Bolesława Robaczka oraz zostały poświęcone korony i wieńce dożynkowe.

Po uroczystej Mszy świętej Starostowie dożynek przekazali chleb gospodarzom tegorocznych dożynek Panu Wójtowi Gminy Lubsza Bogusławowi Gąsiorowskiemu oraz Staroście Powiatu Brzeskiego Panu Maciejowi Stefańskiemu. Gospodarze dożynek pokrojonym chlebem częstowali wszystkich gości dożynek.

Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna w której wystąpiły dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lubszy i Oddziału przedszkolnego w Dobrzyniu oraz gminne zespoły „Leśne Echo”, „Bożenki”, „Życzenie”. W trakcie występów zespołów powołana komisja w składzie Stanisław Kowalczyk, Bożena Kowalkowska, Renata Wojas, Wojciech Komarzyński oceniała korony i wieńce dożynkowe gminne i powiatowe oraz komisja w składzie: Adam Dziasek, Wioletta Frankiewicz, Radosław Preis oceniała konkurs na najpiękniejszą zagrodę dożynkową. Komisja przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:

W konkursie gminnym na najpiękniejszą koronę i wieniec dożynkowy:

1 miejsce – sołectwo Piastowice
2 miejsce – sołectwo Czepielowice
3 miejsce – sołectwo Tarnowiec

Wyróżnienia otrzymały Sołectwa : Lubsza, Śmiechowice., Dobrzyń, Nowe Kolnie, Mąkoszyce, Błota, Raciszów

W konkursie powiatowym na najpiękniejszą koronę dożynkową:
1 miejsce - gmina Grodków
2 miejsce - gmina Skarbimierz
3 miejsce – gmina Lubsza
wyróżnienie - gmina Olszanka
wyróżnienie - gmina Lewin Brzeski

W konkursie „Najpiękniejsza zagroda dożynkowa” komisja postanowiła przyznać:
I nagroda: Łukasz Bezuszko
II nagroda: Krzysztof Jacheć
III nagroda: Marzena Nawrot

Po ogłoszeniu wyników wystąpiła gwiazda wieczoru zespół uElektrogórale a następnie zespół EVITA zaprosił wszystkich do zabawy dożynkowej, która trwała do późnych godzin nocnych.

Podziękowanie

Gminny Ośrodek Kultury w Lubszy pragnie serdecznie podziękować wszystkim którzy zaangażowali się w przygotowanie Dożynek Gminno – Powiatowych a szczególne słowa podziękowania kierujemy dla pracowników świetlic i bibliotek gminy Lubsza, OSP Lubsza, wszystkich pań – mieszkanek Lubszy, które przygotowały ciasta dla delegacji wieńcowych, Pana Sebastiana Gawroniuka- Tartak „GAWRON”, Leśnictwa Lubsza – Pana Jarosława Potępy, Państwa Ireny i Klemensa Jakubowskich, Państwa Kazimiery i Kazimierza Kulas-Szkółka Drzew i Krzewów, Pani Lucyny Wysockiej, Stowarzyszenia „Tarnowiec wczoraj, dzisiaj, jutro”, Pana Karola Rasielewskiego – INECO Osie, Grupy AZOTY Zakłady Azotowe Grupa S.A. – Pana Pawła Mortas, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Opolu – Pana Jana Stępkowskiego, scholii pod kier. Pana Szymona Dobrzańskiego, Pani Zofii Walasek, Pana Dawida Kula – DAK-BUD Lubsza, Pana Tomasza Pawulicha – Rem-Bud Lubsza, mieszkańcom, którzy udostępnili kwiaty do dekoracji oraz wszystkim sponsorom.