IMG 3950

Gminny Ośrodek Kultury w Lubszy od 17.09.2018 r. realizował projekt pn. „Opolskie to dla mnie...” – program edukacyjny dla dzieci i młodzieży z Gminy Lubsza.

Działania te odbyły się w ramach projektu pn: „Edukacja Kulturowa Opolszczyzny –Eduko 2016 –2018”, dofinasowane zostały ze środków budżetu Województwa Opolskiego.                                                              W projekcie wzięły udział dzieci i młodzież w wieku 7-15 lat z miejscowości Lubsza, Dobrzyń i Mąkoszyce. W ramach zadania przeprowadzone zostały w bibliotekach nieodpłatne warsztaty edukacyjno-artystyczne „Tydzień Niepodległej w bibliotece”, w czasie których dzieci i młodzież zdobyły wiedzę na temat 20-lecia samorządności oraz 100-lecia Niepodległości Polski. Podczas warsztatów plastycznych uczestnicy projektu wykonali mapy myśli pn. „Opolskie to dla mnie..”, wejściówki na koncert patriotyczny, plakaty promujące akcję pn. „Zabierz flagę do domu” oraz flagi województwa opolskiego i Polski. Przeprowadzone zostały również warsztaty muzyczne, które poprowadził Pan Jan Sowa. Podczas zajęc muzycznych uczestnicy poznali pieśni regionalne i patriotyczne oraz przygotowali się do koncertu patriotycznego.

W dniu 27 października 2018 r. w Domu Ludowym w Lubszy odbyło się uroczyste zakończenie projektu pn. „Opolskie to dla mnie ...” . Na wstępie wszystkich przybyłych gości i uczestników powitała Pani Alicja Jakimowska dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lubszy. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Pan Bogusław Gąsiorowski Wójta Gminy Lubsza, Pani Elżbieta Szymczak, Pani Aneta Staniszewska, Pani Joanna Kwiatkowska przedstawiciel Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, rodzice, dzieci i młodzież. Po krótkim podsumowaniu projektu nadszedł czas na wręczenie nagród dla wszystkich uczestników za udział w warsztatach. W tym samym czasie w pomieszczeniu biblioteki odbył się konkurs wiedzy o samorządzie, w którym wzięły udział trzy sześcioosobowe drużyny z Lubszy, Dobrzynia i Mąkoszyc. Każda z drużyn odpowiedziała na 15 pytań związanych z tematyką samorządu. Komisja konkursowa w składzie: Pan Jan Sowa, Pani Aneta Staniszewska, Pani Elżbieta Szymczak po sprawdzeniu udzielonych odpowiedzi i podliczeniu uzyskanych punktów postanowiła przyznać I miejsce wszystkim drużynom. Każda z drużyn otrzymała jako  nagrody dyplomy oraz ksiązki. Po wręczeniu nagród nadszedł czas na wspólny koncert, w którym wzięli udział wszyscy uczestnicy projektu. Podczas koncertu wyśpiewane zostały pieśni patriotyczne nawiązujące do polskiej walki o wolność tj. „Marsz, marsz Polonia”, „ Rota”, „Pierwsza kadrowa”, „O mój rozmarynie”.Koncert zgromadził liczną widownię, która w skupieniu wysłuchała wzruszających pieśni utrzymanych w duchu patriotycznym. Tym niezwykłym koncertem rozpoczęliśmy celebrowanie Narodowego Święta Niepodległości, pobudzając do głębszych patriotycznych uczuć wszystkich uczestników. Na zakończenie wszyscy przybyli zostali zaproszeni do oglądania wystawy i na poczestunek.