DSC 0231Gminny Ośrodek Kultury w Lubszy w miesiącu październiku ogłosił konkurs plastyczny  pn. „ Serce dla Polski”, który skierowany został do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych gminy Lubsza.

Celem konkursu było: rozwijanie zainteresowania znaczeniem Polski Niepodległej wśród dzieci i młodzieży, pielęgnowanie i utrwalanie wartości patriotycznych oraz szacunku do Polski, popularyzacja wiedzy i świadomości o Polsce Niepodległej, rozwijanie uzdolnień artystycznych uczniów szkół podstawowych gminy Lubsza, motywowanie uczniów do rozwijania pasji historycznych i artystycznych, kształtowanie wrażliwości estetycznej oraz zaangażowanie dzieci w propagowanie pozytywnego wzorca nowoczesnego patriotyzmu. Konkurs podzielony był na dwie kategorie wiekowe i tematyki prac: klasy I-III „Polska Niepodległa Dziś” oraz klasy IV-VIII „Ilustracja do Hymnu Mazurek Dąbrowskiego”.  W konkursie  wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych z : Lubszy, Mąkoszyc, Czepielowic i Michałowic. Do Gminnego Ośrodka Kultury wpłynęło 92 prace, które zaprezentowane zostały na wystawie w holu Domu Ludowego w Lubszy.

W dniu 24 listopada 2019 r. w Domu Ludowym w Lubszy odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego pn. „Serce dla Polski” połączone z koncertem patriotycznym. Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego po którym wszystkich przybyłych gości i uczestników konkursu powitała Pani Alicja Jakimowska dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lubszy. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Pan Bogusław Gąsiorowski Wójta Gminy Lubsza, Pani Jolanta Kuziemska Skarbnik Gminy Lubsza, Radni Gminy Lubsza, Dyrektorzy Szkół, dzieci i młodzież oraz rodzice. Po krótkim podsumowaniu konkursu nadszedł czas na występ dzieci ze Szkoły Podstawowej w Mąkoszycach, które zaprezentowały się  w krótkim programie artystycznym odnoszącym się do tematyki Święta Niepodległości przygotowanym przez Państwa Grażynę i Jana Sowa. Następnie nadszedł czas na koncert patriotyczny, podczas którego wspólnie z zespołem „Bożenki” wyśpiewane zostały pieśni patriotyczne nawiązujące do polskiej walki o wolność tj. „Marsz, marsz Polonia”, „ Rota”, „Pierwsza kadrowa”, „O mój rozmarynie”. Koncert zgromadził liczną widownię, która w skupieniu wysłuchała wzruszających pieśni utrzymanych w duchu patriotycznym.

Po koncercie wręczone zostały nagrody dla wszystkich dzieci, które brały udział w konkursie plastycznym pn. „Serce dla Polski” Na zakończenie uroczystości wszyscy przybyli zostali zaproszeni do oglądania wystawy i na poczęstunek.